بلاگ

معبد آتشگاه باکو

راهنما و اطلاعات کامل درباره معبد آتشگاه باکو ( هزینه و قیمت بلیط آتشگاه باکو – آدرس و راه های دسترسی به آتشگاه آذربایجان باکو – فیلم و عکس و … )

معبد آتشگاه باکو Baku Fire Temple

درباره معبد آتشگاه باکو

درباره معبد آتشگاه باکو
درباره معبد آتشگاه باکو

این معبد آتشگاه بعنوان یکی دیگر از جاهای دیدنی باکو به حساب می‌آید و این نکته قابل ذکر است که معید آتشگاه زرتشتیان باکو در حدود 30 کیلومتری این شهر و در منطقه سوراخانی قرار دارد و متعلق به زرتشتیان ساکن در باکو می باشد. ویزای فوری آذربایجان
این مجموعه در قرن هجدهم میلادی ساخته شده است و بواسطه قدیمی بودن آن طرفدارن بسیاری برای بازدید از آن دارا می باشد.
این بنا ساختمانی است قلعه ای مانند که همانگونه که در قسمت ابتدایی اشاره کردیم در منطقه سوراخانی شهر باکو واقع شده است.
سوراخانی بعنوان شهری شناخته شده می باشد که در اطراف آن آتشگاه های بسیاری وجود دارد.
به نکته جالب در رابطه با این نام نیز می توان اشاره نمود که، واژه سوراخانی ریشه فارسی دارد و به احتمال زیاد به معنای محل سوراخ‌ ها یا به رنگ سرخ آتش اشاره دارد.
آتشگاه ذکر شده که در شهر باکو می باشد، بر روی میدان گاز طبیعی ساخته شده است که از هفت دریچه آن گاز طبیعی به بیرون راه می یابد.
برای اینکه به این مکان بروید باید کمی نیز علاقه مند به دیدن و بازدید از اینگونه محیط ها باشید زیرا اگر بدن علاقه و اطلاعات کافی به آنجا بروید ممکن است برایتان این محل و محوطه زیاد جالب نباشد.
این آتشگاه در سال 1998 توسط گلنارا مهمانداروا نامزد فهرست میراث جهانی یونسکو شد.
در 19 دسامبر 2007 با حکم رئیس جمهور آذربایجان به عنوان ذخیره گاه تاریخی – معماری دولتی اعلام شد و در حال حاظر تحت حفاظت دولت کشور آذربایجان می باشد.
علاقه مندان برای بازدید از ایم مکان تاریخی و زیبا هر ساله به کشور آذربایجان و شهر باکو سفر می کنند.
بازدید کنندگان به طرق مختلف می توانند به این بنای تاریخی بسیار زیبا دسترسی داشته باشند که از همه راحت تر و بدون دردسرتر استفاده از تاکسی می باشد.
این نکته نیز در رابطه با استفاده از تاکسی لازم به ذکر است که، در صورت استفاده از تاکسی برنامه ریزی و هماهنگی لازم را نیز بهرت است با راننده برای بازگرداندن خود انجام دهید زیرا تاکسی هایی که در قسمت خروجی این آتشکده می ایستند بسیار قیمت های بالایی را دارا می باشند.

ساختمان آتشکده باکو

ساختمان آتشکده باکو
ساختمان آتشکده باکو

ساختمان آتشکده از بیرون دارای نمایی پنج ضلعی است که با دیوارهای پیرامون آن و یک ورودی مرکزی به زیبایی چشم نوازی و خودنمایی می کند.
در حیاط مرکزی بنایی چهارگوش گنبددار موجود است و پیرامون حیاط اتاق هایی برای راهبان در آن زمان تاسیس شده و مورد استفاده قرار می گرفته اند.
کتیبه هایی به خط سانسکریت بالای اتاق ها روی سنگ حک گردیده که بر منحصر به فرد بودن و خاص بودن این مجموعه در حد بسیار بالایی می افزاید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
Open