بلاگ

مسجد بی بی هیبت باکو آذربایجان

اطلاعات و راهنمای کلی درباره مسجد بی بی هیبت باکو آذربایجان ( فیلم و عکس از مساجد باکو – راه های دسترسی – آدرس و لوکیشن مسجد بی بی هیبت باکو و … )

مسجد بی بی هیبت آذربایجان Bibi-Heybat Mosque

درباره مسجد بی بی هیبت

مسجد بی بی هیبت یک مسجد تاریخی در کشور آذربایجان می باشد که در دهه 1990 میلادی ساخته شده است و بعد از بازسازی های متعددی که بر روی آن انجام شده است در سال 1997 میلادی بنای کنونی مسجد درشهر باکوی این کشور برای بازدید عموم مردم قرار گرفته است که هر ساله نیز بازدید کنندگان بسیاری را از میان مردم بومی این شهر، توریست ها و گردشگران به خود جلب کرده است. ویزای فوری باکو
مسجد بی بی هیبت شامل آرامگاه اویهما خانم (فرزند محمد) است و امروز مرکز معنوی مسلمانان منطقه و یکی از بناهای مهم معماری اسلامی آذربایجان محسوب می شود.
این مسجد در میان مردم این شهر بسیار محبوب و مورد احترام میباشد زیرا بعنوان یکی از پرتردد ترین اماکن مذهبی شهر باکو شناخته شده می باشد.
این مکان مذهبی در میان مردم بومی شهر باکو به نام مسجد فاطمه نیز شناخته شده می باشد.
بر اساس معماری زیبایی که این مسجد دارد گردشگران بسیاری در سفر خود به کشور آذربایجان از این مسجد دیدن می نمایند.

برای بازدید از این مسجد مدت زمانی که به فرد اجازه داده می شود تا بتواند از داخل آن دیدن نمایی 45 دقیقه الی یک ساعت می باشد.

معماری مسجد بی بی هیبت

مسجد بی بی هیبت باکو آذربایجان
مسجد بی بی هیبت باکو آذربایجان

این مسجد که بسیار قدیمی و در حقیقت تاریخی می باشد در قسمت جنوبی آرامگاهی به همین نام واقع شده بود ولی قابل ذکر می باشد این درحالی است که دارای مناره‌ ای بیست متری در قسمت غربی مسجد وجود می باشد.
بعد ها یک دخمه و دو سوله به مسجد در سمت جنوب مناره اضافه شد.
این نکته نیز قابل ذکر می باشد که دارای سه گنبد ساخته شده به سبک سنتی می باشد که همانطور که در بالا اشاره کردیم دو مناره نیز بعدا به آن اضافه گردید.
در سوله ‌ها، کتیبه‌ های حاوی نام فتحعلی خان، که سنگ قبر مرمر وی در حال حاضر در موزه ملی تاریخ جمهوری آذربایجان نگهداری می ‌شود نیز دیده می شود.
نما و سازه داخلی این مسجد به قدری زیبا می باشد که چشم تمامی بازدید کنندگان را به خود جلب می کند.
به طور کلی در رابطه با ساختار و معماری در این مسجد می توان اشاره نمود که:
مسجد قدیم در قسمت جنوبی بقعه قرار داشت، در حالی که مناره ای به ارتفاع 20 متر، در قسمت غربی مسجد وجود داشت.
بعدها سرداب و دو طاقچه در جنوب مناره به مسجد اضافه شد.
بر روی طاقچه ها کتیبه هایی حاوی نام فتالی خان وجود داشت که سنگ مرمر سنگ قبر او اکنون در موزه تاریخ دولتی آذربایجان نگهداری می شود.
داخل مسجد شامل یک اتاق مستطیل مستطیل با طاق بند است.
زیر گنبد، شمعدان و قلابی که به آن آویزان بود با شیشه های رنگی احاطه شده می بوده که همین امر به یکی از دلایل زیبایی این مسجد تبدیل گردیده است که هر ساله بازدید کنندگان بسیاری برای دیدنش به مکان احداث آن در باکو می روند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
Open