بلاگ

فرودگاه باکو

فرودگاه باکو بین المللی حیدر علی اوف (فرودگاه بین المللی باکو) Heydar Aliyev International Airport

فرودگاه باکو
فرودگاه حیدر علی اف باکو آذربایجان

فرودگاه بین المللی حیدر علی اوف بعنوان فرودگاه اصلی باکو شناخته شده می باشد و در شمال شرقی این شهر از کشور آذربایجان واقع شده است.
فاصله این فرودگاه بین المللی تا مرکز شهر باکو 20 کیلومتر می باشد که قابل ذکر است تا سال 2004 این فرودگاه با نام فرودگاه بین‌المللی بینا شناخته می شد اما بعد از آن و پس از دوران ریاست جمهوری حید علی اف در روز 10 مارس سال 2004 به نام فرودگاه بین المللی حید علی اف تغییر نام داد.
در رابطه با این مجموعه می توان اشاره نمود که این فرودگاه، قطب اصلی هواپیمایی آذربایجان، هواپیمایی ملی و حامل پرچم کشور جمهوری آذربایجان می باشد.
هر ساله پرواز های بسیاری از این فرودگاه به اکثر نقاط در جهان انجام میگیرد و مسافران بسیاری نیز از این فرودگاه به نقاط مختلف جهان سفر کرده و همچنین مسئولین در فرودگاه میزبان تعداد بسیار بالایی از مسافران در این فرودگاه می باشند که بواسطه مقاصد متفاوتی به کشور آذربایجان و شهر باکو سفر میکنند. ویزا باکو
بسیاری از مسافران ایرانی بواسطه نزدیک بودن این کشور به ایران هرساله سفرهای گردشگری، کاری و … بسیاری را به این کشور و شهر باکو به انجام میرسانند.

ترمینال های فرودگاه بین المللی باکو

فرودگاه حیدر علی اف باکو
ترمینال های فرودگاه بین المللی باکو

این فرودگاه، دارای دو ترمینال (شمالی و جنوبی) و یک ترمینال باری برای استفاده می باشد.

ترمینال شماره 1 فرودگاه باکو

ترمینال هواپیمایی ایران ایر و آذربایجان در فرودگاه باکو
ترمینال شماره 1 فرودگاه باکو

این ترمینال که در شهر باکو و در فرودگاه بین المللی حیدر علی اوف ساخته شده است دارای مساحتی در حدود شصت و پنج هزار متر مربع می باشد و ظرفیت پذیرش حدود 6 میلیون مسافر در خود را دارا می باشد.
این قسمت بعنوان ترمینال اصلی فرودگاه برای انجام پروازهای خارجی می باشد و ایرلاین های معتبر آذربایجان و جهانی بسیاری پروازهای خود را این فرودگاه به انجام میرسانند.

ترمینال شماره 2 فرودگاه حیدرعلی اف

ترمنیال های فرودگاه باکو
ترمینال شماره 2 فرودگاه حیدرعلی اف

این ترمینال نیز در فرودگاه بین المللی حیدر علی اوف ساخته شده است وقابل ذکر است که پرواز های داخلی از این قسمت از فرودگاه به انجام میرسد.

این ترمینال ها که در بالا به آنها اشاره نموده ایم همچنین دارای امکانات رفاهی و … بسیاری میب اشند تا مسافران در حین انتظار برای انجام پروازهای خود بتوانند از هریک که مایل بودند استفاده کنند که در ادامه به این امکانات قابل استفاده اشاره خواهیم نمود.

خدمات به مسافران با نیازهای خاص Services to travelers with special needs

فرودگاه اینترنشنال باکو
خدمات به مسافران با نیازهای خاص

یکی از محبوبیت های این فرودگاه در این ضمینه می باشد که امکانات بسیاری برای افرادی با نیازهای خاص در آنجا وجود دارند تا این افراد نیز همانند دیگر مسافران بتوانند به راحتی در این فرودگاه تردد داشته باشند.
استفاده از ولیچر، رساندن مسافران تا داخل هواپیما توسط بالابرها و ماشین های مخصوص از جمله این امکانات در دسترس افراد با نیاز های خاص می باشد.

اتاق بازی و خدمات کودکان Children’s playroom

سالن بازی کودکان
اتاق بازی و خدمات کودکان Children’s playroom

یکی دیگر از خدمان و امکاناتی که در فرودگاه باکو وجود دارد خدمات به کودکان با راه اندازی اتاق های بازی مخصوص برای سرگرم کردن آنها تا شروع و زمان پروازشان می باشد به نحوی که والدین تا زمان پرواز خود می توانند با اطمینان خاطر بالا کودکان خود را به آنجا بفرستند تا خود نیز کمی تا انجام پروازشان بتوانند به استراحت کردن و استفاده از دیگر امکانات فرودگاه بپردازند.

خدمات پزشکی medical services

بیمارستان و درمانگاه در فرودگاه حیدرعلی اف باکو
خدمات پزشکی medical services

در ترمینال 1 و در طبقه سوم آن قسمتی مختص ساخته شده است که در صورت نیاز به ارائه خدمات پزشکی به مسافران می پردازد.
این قسمت دارای کادی حرفه ای و آموز دیده و پزشکان و پرستاران مهربان و دلسوزی برای ارائه خدمات به مسافران می باشد.

امور مالی و بانکها Finance and Banking

سرافی های فرودگاه آذربایجان باکو
امور مالی و بانکها Finance and Banking

در این فرودگاه به مسافران خدمات بانکی برای تبدیل پول و ارز و.. ارائه می‌شود همچنین صرافی و دستگاه خودپرداز نیز در این محل قرار دارند که در صورت نیاز از هرکدام که مایل باشید می توانید استفاده نمایید.
البته لازم به ذکر است برای تبدیل ارز مسافراتی به پول باکو در این صرافی و بانک ها باید پاسپورت و کارت شناسایی و فیش پرئاختی معادل ارز دریافتی را نیز به مسئولین مربوطه ارائه دهید.

فروشگاه های خرید Shopping Stores

فرودگاه و مراکز خرید فرودگاه بین المللی باکو
فروشگاه های خرید Shopping Stores

در این فرودگاه همچینی فروشگاه های متنوع و بسیاری وجود دارند که در حین استراحت و انتظار برای انجام پرواز می توانید از انها استفاده کرده و بسته به نوع و احتیاجاتتان برای خود خرید هایتان را به انجام برسانید.
همچنین برای برخی سوغاتی ها نیز می توانید از این فروشگاه های خرید های خود به انجام برسانید.

رستوران و کافه Restaurant and cafe

رستوران های فرودگاه
رستوران و کافه Restaurant and cafe

انواع رستوانهای مختلف با طیف وسیعی از غذاهای گوناگون آماده پذیرایی از مسافران در فرودگاه بین المللی حیدر علی اوف می باشند.
طعم لذیذ غذاهای مختلف را در کنار نوشیدنی های لذیذ در این رستوران ها و همچنین شیرینی ها و دسر های لذیذ را در قسمت کافه آن می توانید تا به هنگان انجام پروازتان امتحان نمایید.

حمل و نقل فرودگاه بین المللی باکو

مسافران از طرق مختلف می توانند به راحتی از این فرودگاه به مقصد خود رفته و یا از مراکز مختلف شهر به این فرودگاه دسترسی داشته باشند.

تاکسی های فرودگاه باکو taxi

هزینه ترافسر با تاکسی در فرودگاه حیدر علی اف
تاکسی های فرودگاه باکو taxi

در محوطه فرودگاه قسمت های مخصوص برای تاکسی های مختص به فرودگاه وجود دارند که به محض رسیدن می توانید آنها را اجاره کرده و به مقصد خود بروید.
همچنین تاکسی های شخصی بسیاری نیز برای استفاده مسافران در دسترس میباشند که درصورتی که مایل باشید می توانید از آنها نیز استفاده نمایید.
این تاکسی‌ها تاکسی ‌متر ندارند بنابراین قبل از سوار شدن باید با در مورد هزینه کرایه تاکسی با راننده به توافق برسید.

مترو فرودگاه باکو Metro

مترو فرودگاه باکو
مترو فرودگاه باکو Metro

اگر مایل باشید با مترو به فرودگاه بروید و بدان وسیله نیز از فرودگاه خارج شوید در نزدیکی فرودگاه ایستگاه مترو وجود دارد که از ساعت 6 صبح فعالیت های خود را آغاز می کند.
برای رسیدن به مرکز باکو می توانید از این مترو ها استفاده نمایید هب شرطی که بعد از ساعت
به باکو برسید و نه قبل از آن زیرا در این صورت باید از تاکسی و یا اتوبوس استفاده نمایید.

اتوبوس های فرودگاه باکو Bus

اتوبوس های فرودگاه باکو
اتوبوس های فرودگاه باکو Bus

در فرودگاه باکو که به نام فرودگاه بین المللی حیدر علی اف شناخته شده می باشد در بیرون از آن ایستگاه های مخصوص برای استفاده از اتوبوس نیز وجود دارد و این امکان به مسافران داده می شود که برای کمتر کردن هزینه های رفت و آمد خود بتوانند از این اتوبوس ها که درای کیفیتی بالا و مقبول می باشند و بسیار راحت هستند نیز استفاده نمایند.
حرکت این اتوبوس ها از فرودگاه هر نیم ساعت یکبار می باشد، پس نگران نباسید که ممکن باشد دیر به اتوبوس برسید چو با هر بار پر شدن اتوبوس ها حرکت کرده و سریعا” اتوبوس بعدی جایگزین اتوبوس حرکت کرده می شود.

کووید Covid 19

کرونا در فرودگاه بیم المللی حیدر علی اف
کووید Covid 19

بعد از به وجود آمدم ویروی کووید 19 انجام سفرها در این فرودگاه همانند بسیاری دیگر از فرودگاه ها با محدودیت هایی همراه می باشد.
در آخر به نکته مهمی نیز می بایست اشاره نمود که افرادی که به این فرودگاه برای انجام سفرهای خود مراجعه می کنند باید از قبل از انجام پرواز خود تست پی سی آر منفی داشته باشند و در حال حاضر در کنار این تست های منفی باید حتما کارت واکسیناسون کامل خود را نیز به مسئولین مربوطه ارائه دهند.
در این فرودگاه همه روزه از همان روز اول شیوع کرونا همه روزه به صورت بهداشتی و کامل تمامی قسمت های فرودگاه ضدعفونی و تمیز می شوند تا اطمینان مسافران برای انجام پروازهای خود بدون هیچ گونه نگرانی باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
Open