بلاگ

دروازه مراد باکو آذربایجان

اطلاعات و راهنمای کامل دروازه مراد باکو آذربایجان

دروازه مراد باکو Murad Gate of Baku

درباره دروازه مراد باکو

دروازه مراد در قسمت قدیمی شهر باکو و در دیواره شرقی شهر درون حصارهای دیوار شهر قرار داشته که بعنوان یکی از پر بازدید ترین مناطق گردشگری نیز شناخته شده می باشد و هر ساله تعداد بسیار بالایی از مردم، توریست ها و گرشگرانی که علاقه مند به تاریخ کشور آذربایجان می باشند از این دروازه دیدن می کنند. کارگزار ویزای آذربایجان
نام این دروازه از نام سلطان ترک تبار، سلطان مراد سوم گرفته شده است که در دیواره شرقی کاخ شیروان شاه ساخته شده است و دارای اهمیت بسیار بالایی می باشد.
شیروان شاه این قصر را در زمان جنگ برای محافظ از شهر خود ساخت و به همین دلیل به یکی از بناهای تاریخی زمان خود محسوب می گردد و در حال حاظر تحت حفاظت دولت کشور آذربایجان قرار دارد.
به علت قدمت این مجموعه در لیست مریاث جهانی به ثبت رسیده اند و در زمان تاسیس خود متشکل از ساختمان اصلی، دیوان خانه، مقبره و مسجد بوده است.
این دروازه همچنین بعنوان یکی از نماد های اصلی شهر باکو در بین تمامی مردم ساکن در این شهر و مسافران شناخته شده می باشد.
این نکته نیز قابل ذکر است که این دروازه توسط یک معمار اهل تبریز ساخته شده است و در قسمت بالایی آن با کتیبه ای به زبان عربی تزئین شده است که آنرا بسیار خاص گردانده است.
نوشته ای که بر روی این کتیبه حکاکی شده به زبان عربی می باشد اما معنی آن می شود:
این بنای زیبا در روزهای حکومت عادلانه ترین و بزرگترین سلطان، سلطان مراد ساخته شده است.
با رفتن به محل ساخته شدن این دروازه می توانید با قسمت مهمی از تاریخ کشور آذربایجان آشنا شوید که ممکن است زیاد برای همه شناخته شده نباشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Open