بلاگ

حمل و نقل در باکو

حمل و نقل در باکو

هر فرد در سفر خود به باکو باید اطلاعاتی در رابطه با وسایل نقلیه عمومی و خصوصی که در این شهر می تواند استفاده نماید اطلاعات به دست بیاورد تا در حین سفر خود بتوانید از این وسایل نقلیه با مقرون به صرفه ترین قیمت ها استفاده نماید و به هر جایی از این شهر که دوست داشته باشد رفت و آمد داشته باشد و نهایت لذت را از گردش و تفریح خود ببرد.
در این متن ما به وسایل نقلیه عمومی و خصوصی که در باکو می توانید برای ایاب ذهاب از انها استفاده کنید برای اطلاعات بیشتر شما عزیزان اشاره خواهیم نمود، پس لطفا” با ما همراه باشید.

مترو Metro

حمل و نقل در باکو
مترو باکو

یکی از وسایل نقلیه ای که در شهر باکو برای ایاب و ذهای می توانید از آن استافده کنید مترو می باشد که با دارا بودن کارت های مخصوص (باکو کارت) و با شارژ کردن آنها می توانید از این وسیله نقلیه عمومی استفاده نمایید.
کار کردن متروی باکو بسیار منظم می باشد و هر سه دقیقه یکبار واگن های مترو حرکت می کنند.
تمیز بودن و امنیت بالای این قطار از دیگر ویژگی های این مجموعه می باشد که استفاده از آن را برای مردم لذت بخش می کند. ویزای آذربایجان
در این شهر دو خط مترو به انجام فعالیت ها و ارائه خدمات خود می پردازند، یکی به مرکز شهر می رود و خط دوم ، در قسمت شمال غربی رفت و آمد می کند و مسافران را به نقاطی که دوست دارند جا به جا می کند و هر مسیرو خط مترو دارای ایستگاه های متعددی برای سوار و پیاده شدن مسافران دارا می باشد.
برای تعویض خط در مترو باکو، لازم نیست هیچ هزینه ‌ای پرداخت کنید یا به سکوی دیگری بروید کافیست در ایستگاه‌های مشترک از قطار پیاده شده و منتظر قطار بعدی بمانید.
استفاده از باکو کارت که بعنوان کارت هوشمند الکترونیکی شناخته شده می باشد از سال 2015 در این شهر مورد استفاده قرار گرفته شده و از آن تاریخ به بعد مورد علاقه و پسند مردم و افرادی که از مترو استفاده می کنند قرار گرفته شده است.
هزینه های استفاده از مترو همانند استفاده از اتوبوس مقرون به صرفه تر می باشد و تفاوتی که دارا می باشد در خلوت و بدون ترافیک بودن مسیر می باشد.
برای استفاده از مترو برخی قوانینی وجود دارد که به مهمترین آنها اشاره خواهیم نمود:
استفاده مرتو برای کودکان پایین تر از 7 سال به صورت رایگان می باشد.
آوردن حیوانات خانگی و آن دسته از حیوانات که خطرناک نمی باشند و درون قفس ها و یا کیف های همراه مخصوص باشند ممنوعیتی ندارد.
برای نشستن بر روی صندلی های داخل مترو اولویت با افراد مسن، زنان باردار، بیماران و ناتوانان جسمی می باشد.
مسافرانی که به داخل واگن های مترو می روند، باید از تکیه دادن به درهای واگن، خودداری کنند.
سیگار کشیدن در محوطه ایستگاه‌ها ممنوع است و در صورتی که مایل به کشیدن سیگار بودین باید به اتاق های مخصوصی که برای این کار ساخته شده اند بروید.
یکی از مهمترین ممنوعیت هایی که برای ورود به مترو باکو وجود دارد این موضوع است که ورود افراد مست و معتاد به ایستگاه های مترو باکو اکیدا” ممنوع می باشد.
ایستگاه های مترو در باکو از ساعت 6 صبح الی 12 نیمه شب باز بوده و به ارائه خدمات به مسافران می پردازد.

اتوبوس Bus

هزینه حمل و نقل در باکو
اتوبوس های باکو

اتبوس یکی دیگر از وسایل نقلیه عمومی می باشد که مردم برای ایاب ذهاب خود می توانند از آن استفاده نمایند و قابل به ذکر است قیمت استفاده از اتوبوس نیز کم بوده و برای مردم و مخصوصا مسافران مقرون به صرفه می باشد.
اتوبوس ها در تمامی خیابان های باکو رفت و آمد دارند و هزینه های کمی دارند که به صورت نقدی پرداخت می شوند.
به این نکته نیز میتوان اشاره نمود که اتوبوس های باکو بعنوان یکی از پرکاربرد ترین وسایل حمل و نقل عمومی محسوب می شوند که دسترسی مردم به تمامی نقاط شهر باکو را آسان گردانده است و با پرداخت هزینه ای پایین می توانید به بسیار از نقاط بروید.
در داخل شهر ایاب ذهاب با اتوبوس نسبت به بیرون از شهر هزینه های متفاوتی دارد که باز هم به نسبت وسایل تقلیه دیگر مقرون به صرفه تر می باشد.
ساعت کاری اتوبوس های نیز از 6 صبح الی 12 نیمه شب می باشد.

تراموا Tramva

بلیط تراموا باکو
تراموا Tramva

یکی دیگر از وسایل نقلیه عمومی که همانند اتوبوس می باشد و هزینه ای کم را دارا می باشد تراموا هایی هستند که در سطح شهر فعالیت می کنند.
این نکته نیز لازم به ذکر است که در حین حضورتان در باکو احتمال بسیار کمی پیش خواهد آمد که بتوانید از این تراموا ها پیدا کرده و سوار شوید زیرا فعالیت آنها در طی چندین سال اخیر به شدت کم شده و به ندت می توانید آنها را در باکو پیدا نمایید اما باز هم بعنوان یکی از وسایل نقلیه مورد استفاده مردم باکو شناخته می شده است.
موضوع مهمی نیز که در رابطه با تراموا می توان به ان اشاره نمود این موضوع است که تراموا در باکو متاسفانه خیلی کارآمد نمی باشد و همچنین خیلی از اوقات کار و فعالیت نمی کند.
این تراموا متعلق به دهه 60 میلادی می باشد و بواسطه قدیمی بودن کاربرد آنچنانی در حال حاظر دارا نمی باشد.

تاکسی Taxi

نرخ تاکسی در باکو
تاکسی Taxi

یکی دیگر از وسایل نقلیه ای که برای رفت و آمد می توانید در باکو از آن استفاده نمایید تاکسی می باشد که لازم به ذکر است دارای هزینه ای بالاتر از دیگر وسایل نقلیه مختص ایاب ذهاب می باشد.
این تاکسی ها در تمامی نقاط شهر و همچنین فرودگاه برای دسترسی راحت مردم و مسافران وجود دارند و می توانید استفاده نمایید.
قبل از سوار شدن باید هزینه مسیر خود را با راننده را تعیین نمایید زیرا اکثر تاکسی ها در این شهر بدون تاکسی متر فعالیت دارند و ممکن است در صورت صحبت نکردن اولیه برای هزینه مسیر از شما مبلغ بیشتری را بگیرند.
در این شهر انواع تاکسی ها با رنگ های مختلف وجود دارند که مورد استفاده های متفاوتی دارند که به انها اشاره خواهیم نمود.

تاکسی شهری

تاکسی های آذربایجان چگونه اند
تاکسی شهری

این تاکسی ها به رنگ بنفش بادمجانی می باشند و اصطلاحا به نام تاکسی لندنی شکل معروف و شناخته شده می باشند.
این تاکسی ها معمولا در داخل شهر به راحتی پیدا می شوند و مالکیتی دولتی و مختص به دولت آذربایجان را دارا می باشد.
طی کردن مبلغ کرایه با راننده در تمامی تاکسی ها از اولویت هایی است که هر مسافر قبل از سوار شدن و راه افتادن تاکسی باید اقدام نماید.

تاکسی تلفنی

ارزانترین تاکسی های باکو آذربایجان
تاکسی تلفنی

همانطور که از نام ان می توانید بفهمید از این تاکسی ها می توانید بوسیله موبایل و خط تلفن و با اعلام مسیر خود اقدام به سفر درون شهری خود نمایید و قابل ذکر است که قیمت این تاکسی ها نیز مقرون به صرفه می باشد و همچنین در ساعت هایی که خلوت باشد حدود سی درصد قیمت آن ارزان تر از دیگر تاکسی ها می باشد.

تاکسی های اینترنتی

تاکسی های اینترنتی در تمامی جهان وجود دارند که با نام اوبر شناخته شده می باشند و در ایران نیز با نام اسنپ و تپسی شناخته شده می باشند.
با استافده از نرم افزار های مختص تاکسی های اینترنتی همانند نرم افزارهای تمامی دنیا با مشخص کردن مسیر و تایید آن می توانید درخواست خود را ثبت نمایید.

دوچرخه‌ سواری در باکو

دوچرخه در باکو
دوچرخه‌ سواری در باکو

یکی دیگر از تجربیات متفاوتی که مسافران و مردم با رفتن به باکو می توانند از انها استفاده کرده و به هر مقصدی که مایل هستند برسند استفاده از دوچرخه می باشد.
شما برای کرایه روزانه دوچرخه، می‌توانید به مغازه‌های اجاره دوچرخه که در مرکز شهر قرار دارند مراجعه کنید و با پردخت هزینه دوپرخه ها برای مدت زمانی که می خواهید آنرا در اختیار داشته باشید می توانید استفاده کرده و بعد از به اتمام رسیدن کار خود آنرا برگردانده و در صورتی که مدرکی به مسئول دوچرخه ارائه دادین آنرا پس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
Open