بلاگ

باغ وحش باکو آذربایجان

اطلاات و راهنمای کامل درباره باغ وحش باکو آذربایجان

باغ وحش باکو آذربایجان Baku Zoo

درباره باغ وحش باکو آذربایجان 

این باغ وحش یک پارک جانورشناسی دولتی ساخته شده در شهر باکو کشور آذربایجان می باشد.
این باغ وحش که در سال 1928 تاسیس شد بعنوان قدیمی ترین باغ وحش کشور آذربایجان با دارا بودن مساحتی در حدود 4.5 هکتار شناخته شده می باشد. قیمت ویزای باکو
وزارت فرهنگ و گردشگری آذربایجان و شهرداری شهر باکو مالکیت و مدیریت آنرا بر عهده دارد.
این باغ وحش زیبا در در یک پارک موجود به نام آناتولی لوناچارسکی (که اکنون به نام نظامی گنجوی تغییر نام یافته است) افتتاح شد.
در سال 1958، باغ وحش به شهری به نام بایل در حومه باکو منتقل شد و تا اواسط دهه 1970 در آنجا باقی ماند که رانش زمین و تلف شدن یک شیر و خرس که از قفس هایشان به بیرون افتاده بودن دلیل بر آن گردید که این باغ وحش به صورت موقت به باکیخانوف (رازین سابق) منتقل گردد که تا سال 1985 میلادی نیز در همان مکان فعالیت های خود را به انجام میرساند.
در این دوره و بازه زمانی از سال ، گروهی از کارشناسان، از جمله جانورشناسان، زیست شناسان و دیگر متخصصان، تصمیم گرفتند که نریمانوف رایون در باکو مکان مناسبی برای باغ وحش می تواند محسوب گردد.
در سال 1979، دولت باکو بودجه لازم را برای ساخت باغ وحش جدید اختصاص داد که به دلیل کمبود بودجه ساخت آن در حدود 5 سال به طول انجامید.
در اول سپتامبر سال 1985 میلادی، باغ وحش جدید باکو برای بازدید کنندگان افتتاح شد.
در این باغ وحش انواع حیوانات و جانوارن مختلف نگهداری می شوند اما قابل ذکر است که، در سال 2008 میلادی، شش گونه از حیوانات عجیب و غریب از مینسک به باغ وحش منتقل شدند که این حیوانات عبارتند از:
جفت کروکودیل نیل، ناسواس، چینچیلا، گوزن، سگ مصری و سیاه گوش.
این موضوع نیز قابل اشاره و ذکر کردن می باشد که، این گروه از حیوانات با یک شیر جوان مبادله شدند که در پایان سال 2007 میلادی از باکو به مینسک فرستاده شد.
نماد باغ وحش باکو فلامینگوی صورتی است که در دهه 1990 میلادی این موضوع به تصویب رسید.
در حال حاضر 28 فلامینگو در باغ وحش باکو زندگی می کنند و به خوبی از آنها نگهداری می شود.
نکته دیگری نیز وجود دارد که لازم است به آن نیز اشاره نماییم که، طبق دستور الهام الی اف رئیس جمهور کنونی آذربایجان، قرار است باغ وحش جدیدی در شهرستان آب شوران در حدود 10 کیلومتری باکو ساخته شود و برای ساخت و طراحی و به پایان رسیدن این پروژه در حدود 2.8 میلیون منات هم برای این کار اختصاص پیدا کرده است.
یکی از مزیت هایی که این باغ وحش ساخته شده در باکو دارا می باشد اختصاص دادن قسمتی برای افراد کم توان می باشد، این مکان به گونه‌ ای طراحی شده که افراد کم توان به راحتی می بوسیله مسیری که برای آنها ساخته شده به اکثر قسمت های باغ وحش رفته و از آنجا دیدن کنند و همانند مردم عادی لحظاتی خوش را در این مجموعه سپری کنند.
دسترسی به وسیله تاکسی، اتوبوس، مترو و ماشین شخصی به این مجموعه بسیار آسان . راحت می باشد و می تواند بهترین مکان بازدید برای کودکان و البته بزرگسالان محسوب گردد.
قیمت بلیط ورودی به این باغ وحش به ازای هر نفر 5 منات می باشد و همچنین قابل ذکر است که این باغ وحش زیبا همه روزه از ساعت 10 صبح الی 7 عصر آماده میزبانی از بازدید کنندگان و علاقه مندان می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
Open